O futonie, Porady, Nowości

Materace naturalne czyli jakie?

Materace naturalne czyli jakie?

Pamiętam początek mojej przygody z futonami. Było to ponad 10 lat temu. Pojęcia takie jak eko, naturalne, ekologia.. nie były wtedy tak popularne jak obecnie. Ciężko było znaleźć w ofercie sklepów naturalną, ekologiczną żywność, przedmioty czy ubrania z recyklingu. Prawdę mówiąc myślałam, że mój sklep z futonami to będzie tylko taki dodatek do mojego życia, bo świadomość społeczeństwa w Polsce w kwestii ekologii w codziennym życiu była niebyt duża i nie spodziewałam się spektakularnej sprzedaży, a tu taka niespodzianka! Co prawda kilka lat zajęło mi edukowanie moich klientów na temat dlaczego wybrać ekologiczne materace, ale się opłaciło.

Co to są materace naturalne?

Ale do sedna. Naturalne materace to materace do produkcji, których użyto naturalnych materiałów. Czyli jakich? My, do produkcji naszych materacy używamy jako wypełnienia głównie bawełny, ale ostatnio coraz większą popularnoscią cieszą się też wełna owcza, czy len. Możemy użyć także inne naturalne surowce takie jak płyta kokosowa, naturalny lateks, końskie włosie, trawa morska. Akurat te surowce to przekładki w podstawowym wypełnieniu. Poszycie jakie mają materace naturalne to zazwyczaj tkanina bawełniana, ale może także być len czy bawełna organiczna. A więc jak widzisz naturalne materace, czy inaczej materace ekologiczne to nic innego jak materac, który tak jak te z marketów czy sieciówek służy nam do spania, ale do ich produkcji nie używa się sztucznych, czy syntetycznych surowców. Ja akurat w swoim sklepie dzielę moje materace futon na dwie grupy: materace naturalne i materace ekologiczne. Różnią się one atestami. Materac naturalny zazwyczaj ma atest na użyte produkty mówiący o tym, że został zbadany i spełnia normy przyjazne dla człowieka, natomiast materac ekologiczny to taki, którego surowce maja atest Eco. To są zupełnie inne atesty. Aby otrzymać atest Eco trzeba spełnić wiele restrykcyjnych warunków już przy produkcji czy uprawie. Dlatego też rzeczy wyprodukowane np. z bawełny organicznej osiągają bardzo wysokie ceny.

Dlaczego materace naturalne są dla nas dobre?

Oczywiście dlatego co jedzenie zdrowej, ekologicznej żywności 🙂 Ale nie tylko. Śpiąc na materacach naturalnych zapewniasz sobie naprawdę wyjątkowy komfort snu, ale także dbasz o naturalne środowisko i własne zdrowie. Naturalne materace z użyciem właśnie bawełny, wełny czy lnu bardzo dobrze układają się do krzywizn ciała, są przewiewne, dbają o to aby temperatura ciała była optymalna. Są elastyczne i nie obciążają kręgosłupa podczas snu. Odpowiednia przekładka (i tu do wyboru mamy sporo, bo lateks, kokos, koński włosie, trawę morską, i inne) odpowiedzialna jest za odpowiednią elastyczność i twardość, bo przecież każdy ma inne preferencje dotyczące snu. Zachowanie takiego materaca różni się nieco od tych sprężynowych, bo śpiąc z drugą osobą nie odczuwamy jej ruchów i zmian pozycji. Wielu Klientów o to pyta, więc wiem, że to jest ważne. Naturalne materace są bezpieczne dla zdrowia użytkownika, ale chronią też nasze środowisko. Nawet jeśli się zużyją to nie degradują natury, z pewnością ich pozostałości nie będą rozkładać się tyle co plastikowe butelki, czy syntetyczne materace. Służą naszemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu, bo jak się człowiek dobrze wyśpi to wszystko mu póżniej lepiej wychodzi.

Jakie naturalne materace wybrać?

Obecnie oferta naturalnych materacy wyprodukowanych z naturalnych materiałów jest bardzo duża. Wszystko zależy od własnych preferencji. Jedni lubią spać na bardzo miękkim materacu, a inni wolą nieco większą twardość. Nie należy sugerować się zdaniem innych, tylko samemu zastanowić się na czym mi się dobrze śpi, kiedy dobrze się wyspałem, gdzie to było i jaki tam był materac. Często nasi Klienci dzwoniąc o poradę mówią, że byli gdzieś na wakacjach lub u znajomych i tam doskonale się wyspali. Materac był twardy, czy miękki i właśnie czegoś takiego szukają. Taki Klient to skarb – zna swoje potrzeby. A to już klucz do sukcesu!

W moim sklepie najczęściej wybierany jest materac z wkładem lateksowym, to ten właśnie najlepiej dopasowuje się do krzywizn ciała. Poza nim użyto też do produkcji bawełny, która jest głównym wypełnieniem. Popularnością cieszą się również materace z wkładem z kokosa – ona są zdecydowanie twardymi materacami. Ostatnio bardzo dobrze sprzedaje się materac z wełny, która jest odporna na wilgoć, a więc zalecamy je do pomieszczeń o zwiększonej wilgotności, a sam materac z wełny jest dość miękki. Klienci mówią, ze pachnie barankiem 🙂 Len natomiast pachnie łąką, a materac lniany jest o bardzo wysokiej twardości, bo surowiec lniany ma dość zwartą strukturę. Wszystkie materace naturalne gwarantują komfortowy sen, ale musisz znaleźć ten dedykowany dla siebie, o odpowiedniej twardości i elastyczności. Taki, który sprawi, że Twój kręgosłup rano będzie wypoczęty, a Ty będziesz tryskał energią. Niemniej jeśli dbasz o zdrowie szukasz dobrego komfortu spania to to jest materac dla Ciebie!

Jak dbać o ekologiczne materace

Materace naturalne potrzebują specjalnej dbałości w trakcie użytkowania. Podstawowe wypełnienia (bawełna, wełna, len) charakteryzują się takimi właściwościami, że w podczas pierwszych dni użytkowania muszą się równomiernie uleżeć. A zatem niezmiernie ważne jest, aby je dość często na początku przewracać, aby to wypełnienie uleżało się równomiernie. Bezpieczne jest też chronienie takiego materaca przed wilgocią. Jeśli potrzebujesz go wyczyścić, to użyj wilgotnej szmatki z mydłem i nie zapomnij go bardzo dobrze wysuszyć. Nie musisz rezygnować z użytkowania, kiedy go wietrzysz czy suszysz, wystarczy, że w ciagu dnia odkryjesz pościel, aby materac mógł oddychać. W naszej ofercie znajdziesz też materac nawierzchniowy, który chroni ten podstawowy naturalny materac, a ten nawierzchniowy możesz uprać. Często zastosowanie mają też dodatkowe pokrowce, które możesz uprać, ale też zmieniać wersje kolorystyczną swojej sypialni, bo wybór kolorowych tkanin jest u nas dość spory.

Czy wybrałabym ponownie naturalny materac?

Osobiście nie wyobrażam sobie życia bez futonu. Dla mnie materace naturalne to zdrowie, żaden inny materac nie da mi takiego komfortu snu. Codziennie zasypiając i budząc się jestem w zgodzie ze sobą, ale także z naturą, bo nie tylko podczas snu staram się używać ekologicznych materiałów.

Naturalny materac to doskonały wybór!