Porady

Jak poprawić jakość snu

Dlaczego warto dbać o higienę snu?

Ze własnego doświadczenia wiem, że zdrowy sen jest bardzo ważny w życiu człowieka. Sama borykałam się z zaburzeniami snu i doświadczyłam tego, jak fatalne samopoczucie spowodowane niedoborem snu może wpłynąć na całe moje życie. Zmęczenie, rozdrażnienie, brak energii, brak koncentracji… to tylko kilka z konsekwencji jakie niesie niedobór snu.

Zdrowy sen gwarantuje nam regeneracje układu nerwowego, wpływa na gospodarkę hormonalną i energetyczną, wzmacnia koncentrację i kreatywność, odpręża i daje wypoczynek, a nawet poprawia stan skóry.

Przyczyny złej jakości snu

Jest bardzo wiele powodów złej jakości snu. Mogą to być czynniki zewnętrzne, takie na które niekoniecznie mamy wpływ jak przewlekły stres, hałasy, upały, problemy natury psychicznej, kiedy melatonina jest zbyt niska. Jednak czasami sami możemy przyczynić się do tego, że mamy problemy ze spaniem. Długie siedzenie przed ekranem telefonu czy monitora bardzo źle wpływa na higienę snu. Niebieskie światło pobudza mózg do działania, a Ty przed snem powinieneś się wyciszyć. Popołudniowe drzemki, tez mogą wpływać na naszą jakość snu. Powodują zaburzenie rytmu dobowego, zmniejszają długość snu nocnego, a to bardzo źle wpływa na nasz układ nerwowy.

A zatem jak poprawić jakość snu?

Jak już wiemy o higienę snu jednak warto zadbać. jest wiele sposobów, aby poprawić jakość snu. Przytoczę tu część, ponieważ jak znam życie to będzie dość indywidualna sprawa, bo na każdego może działać co innego, ale jest kilka uniwersalnych zasad, które z pewnością wpłyną na poprawę jakości snu wielu z Was.

Otoczenie ma duży wpływ na komfort snu. A zatem zadbaj, aby było one przyjazne dla nocnego wypoczynku. Myślę, że warto zainwestować w wygodne łóżko, porządny materac i komfortową poduszkę. Od tego należy zacząć. Ogranicz urządzenia elektroniczne, zadbaj aby była optymalna temperatura w sypialni, przed pójściem spać wywietrz sypialnię. Jeśli podczas snu jesteś dość wrażliwy, to należy pamietać, aby przed zaśnięciem zadbać o ciszę i zaciemnić okna. Poranne słońce może nas wybudzić, a chcemy przecież przespać odpowiednia ilość godzin. Ile? Mówi się, że optymalnie powinno się sobie zapewnić 8-9 godzin snu, taka długość snu pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i poprawia samopoczucie.

Jak już wcześnie wspomniałam dbanie o odpowiednią temperaturę w sypialni jest niezmiernie ważne. Najlepiej śpi się w temperaturze 18-20 stopni. Zimą wywietrz sypialnie i jeśli to możliwe to skręć ogrzewanie, a latem zadbaj o chłodzenie, jeśli Twoja sypialnia jest mocno nasłonecznioną. Przyciemnienie okien podczas dnia nie pozwoli jej się zbyt mocno nagrzać. Ja osobiście lubię jeszcze niższą temperaturę podczas snu, więc rzadko włączam kaloryfer, a latem całkowicie zaciemniam okna przez cały dzień.

Niezwykle ważny jest jeszcze jeden element – harmonogram snu. Staraj się chodzić spać o tych samych porach. Nasz umysł lubi rutynę, jeśli go przyzwyczaisz, ze chodzisz spać o tej samej godzinie z czasem sam zacznie się upom inaczej, że już pora spać. Ja od kiedy chodzę spać o tej samej porze mam zdecydowanie lepszy sen, poprawiła się długość snu, nie przebudzam się w ciągu nocy.

Prawidłowe żywienie, a higiena snu? O tak! to ma ze sobą ogromny związek. Prawidłowa dieta z pewnością może poprawić jakość snu. Nie jedz bezpośrednio przed snem. Z pełnym żołądkiem ciężko zasnąć, a nasz organizm traci mnóstwo energii na trawienie. Osobiście wyznaję zasadę, każdy z układów powinien mieć czas na regenerację, nawet układ trawienny. Jedząc 2-3 godziny przed pójściem spać (osobiście jem nawet 4-5 godzin zanim położę się do łóżka) zapewniasz sobie odpowiednią jakość snu, a także pozbywasz się tkanki tłuszczowej. To akurat ważne dla tych co mają jej za dużo 🙂

Aktywność a sen. I tu akurat mamy pewne rozbieżności. Bo, aby poprawić jakość snu dostarczaj sobie aktywności fizycznej, ale unikaj aktywności umysłowej bezpośrednio przed snem. Zmęczony organizm lepiej śpi, natomiast praca umysłowa nas pobudza, a przecież do spania powinnismy się wyciszyć.

No i trzeba też powiedzieć, że używeczki i złe nawyki nie wspomagają dobrą jakość snu. Unikaj kawy i picia alkoholu, oglądania telewizji i korzystania z urządzeń elektronicznych, ponieważ należy pamiętać, że światło niebieskie pobudza mózg do działania. A my chcemy, aby nasz mózg odpoczął.

Wiesz już jak zadbać o głęboki sen?

Mam nadzieje, że chociaż trochę podpowiedziałam jak poprawić jakość snu. Może zasady nie są bardzo skomplikowane, ale wiem, że wprowadzenie ich wszystkich jednocześnie może być kłopotliwe. Wprowadzaj je powoli. Sprawdzaj co akurat ma wpływ na Ciebie. Zmiana stylu życia na wolniejszy i zdrowszy wpłynie nie tylko na sen, ale może nieco poprawić ogólne funkcjonowanie organizmu i poprawę samopoczucia.

Trzymam kciuki za cudowne noce i słodkie sny!