Porady

Jaki materac futon wybrać

Jednym z najczęstszych pytań z jakim się do nas zwracacie jest JAKI MATERAC FUTON WYBRAĆ?

Dla większości z Was to jest niewątpliwa nowość i nie wiecie jak się zabrać za wybór odpowiedniego dla Was modelu, bo z futonami nigdy nie mieliście do czynienia. Rozumiem, bo wiele lat temu byłam dokładnie w tej samej sytuacji. Postaram się opowiedzieć o tym czym się kierować i na co zwrócić uwagę przy wyborze futona dla siebie.

W pierwszej kolejności chciałabym napisać, że futony nie należą do miękkich materacy. Proces produkcji polega na tym, że układamy warstwę wypełnienia, najczęściej bawełnę ściśle jedna warstwa na drugiej, co w efekcie daje dość zwartą i twardą strukturę. Stąd nie ma poczucia zapadania się w materac, a także nie odczuwamy kompletnie, kiedy osoba obok nas przewraca się podczas snu. Ale dzięki temu też materac jest dość twardy. Później w zależności od rodzaju wypełnienia, bądź zastosowanych przekładek nadajemy materacowi odpowiednia twardość lub sprężystość.

No ale wróćmy do sedna. Co będzie dobre akurat dla nas?

Najpierw musisz zastanowić się nad tym na czym Ty lubisz spać. Trudne pytanie, prawda? Przypomnij sobie, kiedy najlepiej się wyspałeś i czy to na czym spałeś było twarde, miękkie, dopasowywało się do Twojego ciała, czy raczej było mało elastyczne. Możesz też przeprowadzić mały test i jedną noc przespać się na grubej kołdrze położonej na podłodze, albo na dwóch jeśli będzie Ci za twardo. Jeśli się wyspałeś to znaczy, że idziemy w kierunku materaca twardego. Jeśli rano wstałeś połamany to z pewnością to nie jest dla Ciebie.

Jeśli już wiesz czy raczej miękko, czy raczej twardo to możesz przejść do etapu dopasowania odpowiedniego materaca dla siebie.

Raczej miękko: futon klasyczny i wełniany – bez przekładek. Wełna jest miększa od bawełny, na tym materacu będziesz miał poczucie, że zapadasz się jak w chmurkę. Wełna ma duże właściwości absorpcyjne, jeśli się pocisz to szybko wchłonie wilgoć, ale też bardzo szybko się wywietrzy, dlatego jest bardziej odporna na wilgoć niż bawełna. Bawełna natomiast jako jedną z zalet ma takie właściwości, że latem chłodzi, a zimą grzeje. Nie jest tak miękka jak wełna, ale futony klasyczne to nadal miękkie materace w naszej ofercie.

Raczej średnio: futon sprężysty, futon ECO, futon wełna-kokos. Tu do wypełnienia z bawełny czy wełny dołączyliśmy przekładkę, co ma na celu zmianę parametrów materaca. Lateks utwardza materac, ale tez dodaje mu sprężystości. Oznacza to, że materac będzie punktowo dopasowywał się do naszego ciała i uginał się tam, gdzie są nierówności lub większy nacisk. Daje to naprawdę wspaniały komfort spania. Kokos natomiast bardzo utwardza materac, ale w połączeniu z miękką wełna nie jest aż tak twardo jak na testowej kołdrze na podłodze.

Raczej twardo: futon twardy, morski, lniany. Bawełna z kokosem czy trawą morską daje bardzo twardy materac, porównywalny właśnie do grubej kołdry na podłodze. Pierwsze wrażenie jest przyjemne, bo bawełna na wierzchu jest dość miękka, ale po przespaniu całej nocy z pewnością poczujesz, że po środku jest kokos. Lniany natomiast to zupełnie inna grupa materaca. Len, którego używamy do produkcji naszych materacy ma strukturę podobną do filcu. Układamy te warstwy jedna na drugiej i w efekcie tworzy zwartą ubitą strukturę, która jest dość twarda. Na pewno po kilku dniach użytkowania tak będzie, kiedy materac już się uleży. W przypadku tego materaca musisz mieć pewność, że lubisz spać na twardym.

Twardo ale komfortowo: super futon. To jest materac, który łączy zalety futonu sprężystego oraz twardego. Wypełniamy go bawełną, ale przekładamy też kokosem i lateksem. Materac jest twardy, ale warstwa lateksu z jednej i drugiej strony niweluje poczucie twardości i nadaje materacowi sprężystości. To mój ulubiony materac, na którym sama osobiście śpię.

Optymalnie: warto wspomnieć też jeszcze raz o futonie sprężystym. Jest to materac optymalny. Oznacza to, że raczej spełni oczekiwania każdego i każdy na nim się dobrze wyśpi. Jest średnio twardy, a zatem nie będzie ani za miękko, ani za twardo, a także dopasuje się do krzywizn naszego ciała. Przez te wszystkie lata nie słyszałam jeszcze, aby ktokolwiek na niego narzekał.

Dla dzieci: już o tym pisałam, ale jeszcze raz Wam opowiem co dla dzieci. Generalnie nie mammy zasady co dla dzieci jest najlepsze, bo to raczej indywidualne podejście każdego z rodzica. Dziecko tak jak my dorośli może mieć różne preferencje co do materaca, na którym śpi. Jeśli nie możemy uzyskać od dziecka informacji na czym mu się dobrze śpi to myślę, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie futon sprężysty oraz klasyczny. Bawełna, lub bawełna w połączeniu z lateksem raczej będą zapewniały zdrowy komfort spania naszym pociechom. Moje dzieci już od lat śpią na futonach sprężystych.

Mam nadzieje, że choć trochę pomogłam w wyborze.

Pamiętajcie, podstawa to zastanowić się CO JA LUBIĘ, JAK JEST MI DOBRZE.

Później można dopasować futon do swoich potrzeb. Jeśli nadal są wątpliwości możesz do nas napisać lub zadzwonić, albo nawet przyjechać do naszej agroturystyki Zapomnienie żeby sobie na futonie pospać.

Pełną ofertę naszych materacy FUTON znajdziesz – tutaj

Jeśli nie wiesz, który z materacy futon jest dla Ciebie zachęcam do zapoznania się z wpisem POZNAJ FUTONY – tutaj

A jeśli masz już futon i chcesz dowiedzieć się jak o niego dbać, aby służył długie lata to zapoznaj się z materiałem – tutaj