O futonie

Futon? A co to jest?

Futon – a co to jest?

Jak to się zaczęło..

Moja przygoda z materacem futon trwa już jakieś 10 lat i czasami mam wrażenie, że są one ze mną od zawsze. Dla mnie ten japoński materac jest już powszechnym, nieodłącznym elementem mojego życia, bo na nim śpię, na nim odpoczywam, z nim pracuję, opowiadam o nich i mimo upływu lat widzę, ze NADAL POTRAFIĄ ZASKAKIWAĆ.

Często słyszę pytanie: „Futon? A co to w ogóle jest?”… zaczynam opowiadać i widzę na twarzy rozmówcy ZDZIWIENIE.

Bo kto by pomyślał, że można inaczej, bez marketu, fabrycznej, masowej produkcji. A można!

Można mieć łóżko futon gdzie w ramie będzie japoński materac, fotel futon, siedziska, poduszki i inne rzeczy stworzone taki jak japońskie futony.

Futon – co to jest

Materac Futon – inaczej „posłanie” wywodzi się z Japonii – kraju kwitnącej wiśni. To tradycyjne japońskie posłanie, a Japończycy śpią na nich od tysięcy lat do dzisiaj. To te rozwijane materace, które są rozkładane wieczorem na macie tatami, a rankiem zwijane i chowane w ustronne miejsce. Tradycyjny materac japoński jest dość cienki, mają ok. 6 cm grubości, wypełniony jest bawełną i obszyty bawełnianą tkaniną. Materac typu futon ma doszyte tasiemki, aby można było je związać. Wyobrażacie sobie spać w ten sposób? Codziennie wieczorem rozwijacie grubą kołdrę, rozkładacie na podłodze, przesypiacie całą noc, a później chowacie ją do szafy. Może czynność jest do przyjęcia, ale obawiam się, że większość z Was raczej by się nie wyspała. Nie jesteśmy przyzwyczajeni do spania tak nisko, na twardej powierzchni, bo na tradycyjnym japońskim futonie jest dość twardo. Ja osobiście po przespaniu całej nocy czuję, że spałam na twardej podłodze. Nie powiem, że nie ma zwolenników tradycyjnego japońskiego futona w Polsce, czy w Europie, ale jednak to nie jest zbyt liczna grupa, w porównaniu z tymi, którzy chcą spać miękko, wygodnie i w łóżku.

Materac futon dla Europejczyków

I w ten oto sposób powstała nowoczesna wersja futona z przeznaczeniem do naszych łóżek. Japoński materac futon w wersji europejskiej utrzymuje ideę japońskiego futona, ale jest grubszy oraz posiada różnorodne wypełnienie głównie z naturalnych materiałów, aby zaspokoić potrzeby komfortowego spania dość dużej i zróżnicowanej grupy naszych Klientów.

Nadal wypełniamy futony bawełną i obszywamy je bawełnianą grubą tkaniną. Tak powstaje futon japoński i klasyczny Stosujemy też inne wypełnienia takie jak len czy wełna i w ten sposób powstają futon wełniany i lniany.  te naturalne wypełnienie ma wiele zalet. Przede wszystkim jest zdrowe dla naszego kręgosłupa, gdyż dobrze układa się do krzywizn ciała, daje tez dobry komfort cieplny. Stosujemy też różnego rodzaju przekładki, aby nadać materacowi różną twardość czy sprężystość. Najbardziej popularne z przekładek to płyta gdzie użyte jest włókno kokosowe, która bardzo mocno utwardza materac – w ten sposób powstaje futon twardyLateks natomiast nadaje futonowi sprężystości. Powoduje, że materac dopasowuje się idealnie do nas, a nie my do niego. Lateks w połączeniu z bawełną daje naprawdę znakomity komfort spania, o czym można przekonać się śpiąc na futonie sprężystym.  Możemy także użyć i jednocześnie lateksu jak i kokosa i tworzymy materac prawie idealny – super futon. Wełna, czy trawa morska, a nawet końskie włosie przeznaczone jest dla tych, którzy nadmiernie się pocą. Jak widzicie wszystkie surowce, z których powstaje futon są naturalne i stanowi dobrą alternatywę dla materacy gdzie do produkcji została użyta pianka poliuretanowa. To właśnie jeden z nieodzownych elementów futona. Brak sprężyn, syntetycznych elementów, wykonany jest ręcznie w dużej mierze nawiązuje do posłania, na jakim śpią od tysięcy lat Japończycy.

Wybierając materac futon trzeba zatem wziąć pod uwagę jakie są nasze preferencje odnośnie podłoża na jakim dobrze się nam śpi, gdzie futon leży docelowo, czy będzie to ramą łóżka, podłoga, czy jeszcze inne miejsce.

Jak używać materac japoński futon

Tutaj w Polsce zdarza się, ale dość rzadko, aby materace naturalne użytkować na podłodze. Te, które wychodzą z naszej szwalni zazwyczaj są przeznaczone do Waszych ram łóżek, czy do stelaża, na którym materac porostu leży. Wysokość futonów z naszej standardowej oferty to od 14 do 18 cm, a zatem pasują do każdego łóżka. Zdarza się, że ktoś sobie wymarzył jeszcze grubszy materac, nawet do 20-30 cm wysokości. U nas to nie jest problem, jesteśmy w stanie uszyć każdy rozmiar i każdą wysokość.

Łóżko futon z materacem futon powinno być użytkowane w szczególny sposób. Materac Japoński w początkowym okresie użytkowania trzeba dość często obracać na drugą stronę, wymagane jest regularne wietrzenie poprzez odkrywanie pościeli, szczególnie wtedy, gdy ktoś nadmiernie się poci. Dzięki temu przez długie lata utrzymamy go w dobrym stanie.

A jak je tworzymy?

Powstają w niewielkiej szwalni w Polsce. Myślę, że sam proces produkcji nie odbiega wiele od tego jak szyje się je w Japonii. Układamy jedna na drugą warstwę bawełny, wełny czy lnu. Jeśli jest to inny model futona niż klasyczny to dodajemy odpowiedni przekładkę. Ubieramy to wypełnienie w uszyty wcześniej pokrowiec, a następnie uzupełniamy kilkoma pikami, aby wypełnienie w trakcie użytkowania się nie przesuwało. Możemy dodać ozdobne lamówki, uchwyty ułatwiające przenoszenie, czy wykonać ozdobne przeszycia. Oczywiście używamy tył;ko naturalnych materiałów.

I tak powstaje materac, który jest stworzony z naturalnych surowców, przyjaznych i zdrowych zarówno dla nas jak i dla naszego środowiska. Materac, który idealnie dopasowuje się do nas i sprawia, że śpimy naprawdę komfortowo, a z tego co piszą nam nasi Klienci z jedną wadą – rano nie chce się z niego wstawać!

Pełną ofertę naszych materacy FUTON znajdziesz – tutaj

Jeśli nie wiesz, który z materacy futon jest dla Ciebie zachęcam do zapoznania się z wpisem POZNAJ FUTONY – tutaj

A jeśli masz już futon i chcesz dowiedzieć się jak o niego dbać, aby służył długie lata to zapoznaj się z materiałem – tutaj