O futonie

Futon? A co to w ogóle jest?

Moja przygoda z futonami trwa już jakieś 10 lat i czasami mam wrażenie, że są one ze mną od zawsze. Dla mnie są juz powszechnym, nieodłącznym elementem mojego życia, bo na nich śpię, na nich odpoczywam, z nimi pracuję, opowiadam o nich i mimo upływu lat widzę, ze NADAL POTRAFIĄ ZASKAKIWAĆ.

Często słyszę pytanie: „Futon? A co to w ogóle jest?”… zaczynam opowiadać i widzę na twarzy rozmówcy ZDZIWIENIE.

Bo kto by pomyślał, że można inaczej, bez marketu, fabrycznej, masowej produkcji. A można!

Futon – inaczej „posłanie” wywodzi się z Japonii. Japończycy śpią na nich od tysięcy lat do dzisiaj. To te rozwijane materace, które są rozkładane wieczorem na macie tatami, a rankiem zwijane i chowane w ustronne miejsce. Te tradycyjne japońskie futony są dość cienkie, mają ok. 6 cm grubości, wypełnione są bawełną i obszyte bawełnianą tkaniną. Mają doszyte tasiemki, aby można było je związać. Wyobrażacie sobie spać w ten sposób? Codziennie wieczorem rozwijacie grubą kołdrę, rozkładacie na podłodze, przesypiacie całą noc, a później chowacie ją do szafy. Może czynność jest do przyjęcia, ale obawiam się, że większość z Was raczej by się nie wyspała. Nie jesteśmy przyzwyczajeni do spania tak nisko, na twardej powierzchni, bo na tradycyjnym japońskim futonie jest dość twardo. Ja osobiście po przespaniu całej nocy czuję, że spałam na twardej podłodze. Nie powiem, że nie ma zwolenników tradycyjnego japońskiego futona w Polsce, czy w Europie, ale jednak to nie jest zbyt liczna grupa, w porównaniu z tymi, którzy chcą spać miękko, wygodnie i w łóżku.

I w ten oto sposób powstała nowoczesna wersja futona z przeznaczeniem do naszych łóżek. Materac futon w wersji europejskiej utrzymuje ideę japońskiego futona, ale jest grubszy oraz posiada różnorodne wypełnienie, aby zaspokoić potrzeby komfortowego spania dość dużej i zróżnicowanej grupy naszych Klientów.

Nadal wypełniamy futony bawełną i obszywamy je bawełnianą grubą tkaniną. Tak powstaje futon japoński i klasyczny Stosujemy też inne wypełnienia takie jak len czy wełna i w ten sposób powstają futon wełniany i lniany.  Stosujemy też różnego rodzaju przekładki, aby nadać materacowi różną twardość czy sprężystość. Najbardziej popularne z przekładek to płyta kokosowa, która bardzo mocno utwardza materac – w ten sposób powstaje futon twardyLateks natomiast nadaje futonowi sprężystości. Powoduje, że materac dopasowuje się idealnie do nas, a nie my do niego. Lateks w połączeniu z bawełną daje naprawdę znakomity komfort spania, o czym można przekonać się śpiąc na futonie sprężystym.  Możemy także użyć i jednocześnie lateksu jak i kokosa i tworzymy materac prawie idealny – super futon. Końskie włosie, wełna, czy trawa morska przeznaczone jest dla tych, którzy nadmiernie się pocą. Jak widzicie wszystkie surowce, z których powstają futony są naturalne. To właśnie jeden z nieodzownych elementów futona. Nie ma sprężyn, syntetycznych elementów, wykonany jest ręcznie i nawiązuje do posłania, na jakim śpią od tysięcy lat Japończycy.

Tutaj w Polsce zdarza się, ale dość rzadko, aby futony użytkować na podłodze. Te, które wychodzą z naszej szwalni zazwyczaj są przeznaczone do Waszych ram łóżek, czy do stelaża, na którym materac porostu leży. Wysokość futonów z naszej standardowej oferty to od 14 do 18 cm, a zatem pasują do każdego łóżka. Zdarza się, że ktoś sobie wymarzył jeszcze grubszy materac, nawet do 20-30 cm wysokości. U nas to nie jest problem, jesteśmy w stanie uszyć każdy rozmiar i każdą wysokość.

A jak je tworzymy? Powstają w niewielkiej szwalni w Polsce. Myślę, że sam proces produkcji nie odbiega wiele od tego jak szyje się je w Japonii. Układamy jedna na drugą warstwę bawełny, wełny czy lnu. Jeśli jest to inny model futona niż klasyczny to dodajemy odpowiedni przekładkę. Ubieramy to wypełnienie w uszyty wcześniej pokrowiec, a następnie uzupełniamy kilkoma pikami, aby wypełnienie w trakcie użytkowania się nie przesuwało. Możemy dodać ozdobne lamówki, uchwyty ułatwiające przenoszenie, czy wykonać ozdobne przeszycia.

I tak powstaje materac, który jest stworzony z naturalnych surowców, przyjaznych i zdrowych zarówno dla nas jak i dla naszego środowiska. Materac, który idealnie dopasowuje się do nas i sprawia, że śpimy naprawdę komfortowo, a z tego co piszą nam nasi Klienci z jedną wadą – rano nie chce się z niego wstawać!

Pełną ofertę naszych materacy FUTON znajdziesz – tutaj

Jeśli nie wiesz, który z materacy futon jest dla Ciebie zachęcam do zapoznania się z wpisem POZNAJ FUTONY – tutaj

A jeśli masz już futon i chcesz dowiedzieć się jak o niego dbać, aby służył długie lata to zapoznaj się z materiałem – tutaj